Forum Zamojskie Forum Akwarystyczne Strona Główna Zamojskie Forum Akwarystyczne

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kwas weglowy a CO2
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamojskie Forum Akwarystyczne Strona Główna -> Pokarmy, preparaty, podłoża, woda
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dragon57
brzanka
brzanka



Dołączył: 14 Kwi 2015
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:55, 15 Wrz 2015    Temat postu: Kwas weglowy a CO2

Chcialem podzielic sie pewnymi informacjami , ktore znam nie od dzis .
Jesli nie chcemy dopuscic do powstawania zielenic czyli tzw zielonej wody i glonow jednokomorkowych.
Zasada jest taka :
1.Stezenie 0,48 mg/l kwasu weglowego nie mylic z CO2 zabija i nie dopuszcza do rozwoju wszytskich zielenic ( glony jednokomorkowe).
2 . Stezenie ok 1 mg /l niszczy glony nitkowate i temu podobne.
3.Stezenia ktore moga zagrazac rybom to najbardziej uczulone sa karpiowate i poziom kwasu nie moze przekroczyc 2 mg/l .Dla roslin granica ta to 4,8 mg/l.
Przy zawartosci CO2 w granicach 10 mg/l stezenie kwasu weglowego utrzymuje sie w grniacach 0,35 mg/l czyli mniej wiecej na poziomie zabojczym dla glonow jednokomorkowych.
I co by nie stosowal czy muszelki czy krede czy jakiekolwiek srodki typu powodujacego zwiekszenie w efekcie koncowym poziomu kwasu weglowego, do zwalczenia glonow wszytko sprowadza sie do utrzymnia poziomu 0,35 mg/l kwasu weglowego.
Kwas weglowy powstaje w wyniku rozpuszcznia CO2 w wodzie i zalezny jest od skladu chemicznego wody.(nie mowie tu o tzw babelkach i szybkosci rozpuszczania) .W zaleznosci od skladu chemicznego wody pozyskanie kwasu weglowego z CO2 jest rozne.Nie wspomne o poziomie fosforu ogolnego ( nie mylic z rozpusczonym).Rozpuszczony to ten ktory bada sie dostepnymi testami a calkowity czy ogolny to ten po odpowiednim przebadaniu wody .Ogolnie mowiac chodzi o to ze fosfor calkowity to ten ktory powstaje takze z biomasy czyli glonow i innych substancji i organzmow ktore go zawieraja. I jest on zazwyczaj kikadziesiat razy wyzszy niz ten , ktory badamy testami .I jesli ktos mysli ze ma poziom PO4 ( nie mylic z P) na odpowiednim poziomie to jest w wielkim bledzie .Bo ten prawdziwy jest o wiele wyzszy:)
No to tyle na dzis


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Glon
rekin
rekin



Dołączył: 18 Sty 2014
Posty: 815
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zamość

PostWysłany: Wto 23:18, 15 Wrz 2015    Temat postu:

Muszę przyznać, że nie miałem pojęcia o tym kwasie węglowym.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
rabbit
rekin
rekin



Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 1020
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zamość

PostWysłany: Śro 00:06, 16 Wrz 2015    Temat postu:

Eh miałem nic nie pisać w tym temacie ale drobna choćby korekta się należy wszystkim zasięgającym tej "obłędnej" wiedzy.
Przede wszystkim należało by wyjaśnić co to jest kwas węglowy i skąd się bierze w akwarium.
Otóż głównym źródłem kwasu węglowego w akwarium jest CO2 [dwutlenek węgla] za sprawą reakcji zachodzącej ze zwykłą wodą:
H2O + CO2 ⇌ H+ + HCO−3
Tak powstały kwas węglowy [wodorotlenek węgla trójwartościowy] jest sprawcą zmian fizykochemicznych wody a mówiąc prościej - zakwasza ją. Skąd dziwne wnioski jakoby jedynie kwas węglowy działał negatywnie na pewną grupę glonów? -nie mam pojęcia. Wiem za to, że tytułowy kwas jest bardzo nietrwałym związkiem i ulega szybkiemu rozkładowi. Dużo lepsze efekty można uzyskać [i część akwarystów z sukcesami stosuje] posługując się kwasem solnym. By uzyskać wystarczająco duże ilości kwasu węglowego należy odpowiednio nasycić wodę dwutlenkiem węgla - co część z nas czyni.
Kolega @dragon57 przedstawił w założeniach pewne stężenia [mam nadzieję poznać źródło] wywołujące założone efekty. Założenia te niestety będą prawdziwe tylko w bardzo wąskim przedziale fizykochemicznym wody co czyni je zupełnie bezużytecznymi dla akwarystyki.
Ujmując całość nieco prościej - kwas węglowy wpływa na pH wody a pH wody wpływa na stan pewnej grupy [bardzo wąskiej grupy] glonów. Żeby pH spadło do wymaganego poziomu należy użyć odpowiedniej ilości kwasu węglowego.Dla wody miękkiej ta ilość będzie dużo mniejsza niż dla wody twardej. Jeśli w wodzie twardej potrzebujemy większej ilości kwasu to musimy użyć do tego większej ilości dwutlenku węgla. Żeby uzyskać akceptowalne poziomy pH mogące zniszczyć glony musielibyśmy dostarczyć takie ilości CO2, które były by śmiertelne dla naszych podopiecznych.

Co do stężeń - mam nadzieję poznać źródło tych informacji.
Woda w moim akwarium ma GH=3, KH=0, pH=6. Według tabeli zależności stężenie CO2 w moim zbiorniku wynosi 30>mg/l co wg założeń daje stężenie kwasu węglowego na poziomie 1,05mg/l i wg tych samych założeń powinienem zapomnieć o glonach. Wierz mi glony nie są mi obce. Plagi zielenic nie mam ale całkiem spore ilości usuwam 2 razy w tygodniu z szyb. Walczę z plagą glona Compsopogon, który wg wszelkich internetowych prawideł nie ma prawa istnienia w takim pH. Wg moich osobistych doświadczeń ginie on w pH w granicach 5.

dragon57 napisał:
I co by nie stosowal czy muszelki czy krede czy jakiekolwiek srodki typu powodujacego zwiekszenie w efekcie koncowym poziomu kwasu weglowego, do zwalczenia glonow wszytko sprowadza sie do utrzymnia poziomu 0,35 mg/l kwasu weglowego.

Tu się nie zgodzę. I muszelki i kreda powodują ZMNIEJSZENIE poziomu jakiegokolwiek kwasu rozpuszczonego w wodzie i istnienie glonów jest niezależne od bezpośrednich stężeń kwasu węglowego w wodzie.

Co do fosforu - nie ma nic wspólnego z kwasem węglowym. Poziomy fosforu ogólnego w akwarium nie są interesujące z punktu widzenia roślin. Jedynie pewna grupa związków fosforowych jest przyswajana przez rośliny - w tym glony. Straszenie dużymi poziomami fosforu to jak straszenie końcem świata. Mierzymy poziomy tlenku fosforu czterowartościowego bo tych jest najwięcej wśród przyswajalnych przez rośliny i takie testy posiadamy. Istnieją inne testy na zawartość fosforu ale nie mają zastosowania jw.
dragon57 napisał:
I jesli ktos mysli ze ma poziom PO4 ( nie mylic z P) na odpowiednim poziomie to jest w wielkim bledzie .Bo ten prawdziwy jest o wiele wyzszy:)
Chcesz powiedzieć, że jak ktoś testem na zawartość PO4 zmierzył ilość PO4 to ma więcej PO4 niż pokazuje test, bo...??????? Nie mierzył przecież P tylko PO4.

Temat przenoszę do odpowiedniego działu Wink

dragon57 mam nadzieję, że się na mnie nie pogniewasz za te moje wypociny w Twoim temacie i wyprostujesz to i tamto i jeszcze dopiszesz coś ciekawego o wodzie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez rabbit dnia Śro 08:51, 16 Wrz 2015, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Klusek
pirania
pirania



Dołączył: 07 Sty 2014
Posty: 379
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zamość

PostWysłany: Nie 14:47, 20 Wrz 2015    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dragon57
brzanka
brzanka



Dołączył: 14 Kwi 2015
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:21, 24 Wrz 2015    Temat postu:

W ramach wyjasnienia , nie twierdze ze wiem wszytsko bo to nieprawda.Zajmoje sie od 20 lat projektowaniem stawow naturalnych(nowa nazwa biobaseny).I zaprojektowalem ich na terenie europy i swiata ponad 200 .One wiele wspolnego maja z akwarium chociaz nie ma bezposredniego przelozenia.W akwarium mozemy zareagowac natychiast (nawet podmina wody). W stawie o poj np 2000 m szecienych wody nie jest to tak oczywiste.Prosty przyklad , zeby go zaprojektowac musi byc wykonana analiza wody zasilajacej .Nastepnie dane sa wpisywane do specjalistycznego programu , ktory podaje co nalezy zmienic zeby woda w stawie ( akwarium miala odpowiednie parametry).Podaje tez obsade roslin np 300 roznych gat .Gdzie mamy wybor , ktore chcemy i beda rosly bez prblemu.Przy projektowaniu bierze sie po uwage jak czeste i w jakiej ilosci sa opady w danym rejonie, naslonecznienie, a nawat kier wiatru najczesciej wiejacego z danego kier(chodzi o skimery gdzie wiatr poprzez faluajca wode powoduje splywanie spadajacych lisci ).Porost zeby nie opadaly na dno i nie gnily.W akwariach te problemy nie wsytepuja no moze oswietlenie.Jest cos takiego w literaturze i pogladach naukowcow jak pojecie najdluzszego okresu stabilizacji stawu(akwarium). I polega to na tym ze przy odpowidnio dobranych parametrach wody i skladu roslin czy tez ryb(bo i takie sa projektowane np z Koi). uzyskac jak najdluzszy okres ze wszytko funkcjonuje prawidlowo i takie okresy wynosza od 5 do nawet 15 lat.I trudno mowic np o podmianie wody w stawie naturalnym nawet z rybami ze ktos podmieni sobie 1000 m szesciennych wody.Do analizy i doboru roslin sluzy program o nazwie Pond aanalyst.Zakup programu to koszt 300 euro i licencja za korzystanie po roku to 50 euro.(program dziala online).Stara wersja byla instalowna na dysk teraz wszytko online.I w tym programie wart stezen fosforu podaje sie w P , a nie PO4.I dokladnie ten program sluzy do wszelkich analiz zbiornikow czy tez akwarium.Pisze o tym zeby wszyscy mieli poglad jak to wyglada bo zdaje sobie sprawe ze zaden akwaryst nie kupi tego programu.W moim wypadku na ponad 200 stawow zaprojektowanych i dzialajacych 12 mialo problem z glonami i tylko dlatego ze nie przestrzegano zasad.Jesli chodzi o moje akwa to jest neiduze ma ok 170 litrow.I nigdy nie mailem zadnego glona i zielonej wody , a nawet beszczelnie dolewam glony (mam ja na balkonie z rozwielitkami) poniewaz niektore krewetki czy rybki musze je jesc bo nimi sie zywia.Ja dokarmiam je nawet suszonymi glonami.Mam ponad 30 rybek pelno roslin 4 krewtki filtrujace i kilaka amano.Jak anrazie wszytko funkcjonuje.Wode dolewam w wypadku czyszczenia odmulaczem dna bo logiczne ze ubywa i w czasie duzych upalow bo paruje.No to narazie tyle:)

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez dragon57 dnia Czw 13:57, 24 Wrz 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
rabbit
rekin
rekin



Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 1020
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zamość

PostWysłany: Czw 14:20, 24 Wrz 2015    Temat postu:

Czy fosfor nierozpuszczony ma wpływ na biologię akwarium? Czy i w jakim stopniu taki fosfor jest wykorzystywany przez rośliny w tym glony? Upraszczając - czy należy się w ogóle przejmować jego obecnością w zbiorniku? Jeśli tak i ma negatywny wpływ na akwarium to w jaki sposób wprowadzamy go najwięcej do obiegu i jak temu zapobiec? W literaturze akwarystycznej takich informacji jest niewiele i nikt nie podjął się opisania tego szerzej - tylko zdawkowe informacje. Tak samo ze stężeniem kwasu węglowego - nie natknąłem się na konkretne wartości w żadnej przeczytanej pozycji. Gdybyś mógł polecić konkretne opracowania był bym wdzięczny, na emeryturze jeszcze nie jestem i nadmiarem czasu nie dysponuję by znaleźć sobie samemu Wink

Mam w akwarium dosyć nietypową sytuację. Od jakiegoś czasu męczy mnie zupełny brak bufora w wodzie. CO2 podaję tylko w dzień. Woda w akwarium to czyste RO uzdatniane Hydromineralem. Podłoże to jałowe Manado i pod spodem lawa wulkaniczna. CO2 podaję dosyć dużo. pH utrzymuje się stale na poziomie 6.2 niezależnie od pory dnia czy czasu podawania CO2. Nie mogę dojść co buforuje nadmiary kwasu skoro woda nie zawiera żadnych węglanów [KH=0]. Boję się że któregoś dnia pH poleci na łeb na szyję i po rybach, albo zagazuję je CO2. Mam przygotowany awaryjnie węglan sodu ale póki nic się złego nie dzieje to niczego nie zmieniam bo boję się, że coś popsuję z punktu chemicznego. Masz jakieś pomysły?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dragon57
brzanka
brzanka



Dołączył: 14 Kwi 2015
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:24, 24 Wrz 2015    Temat postu:

Najnowsza norma mowi , ze wszelkie uzyte mineraly , skaly itp w zbiorniku wodnym nie moga wydzielac wiecej niz 200 g P na 100 metrow szescienncy wody i ma to przelozenie na akwarium i mozna wyliczyc ile mozemy uzyc jakiego mineralu , skal czy kamieni w akwa zeby nie przekroczyc tych wartosci.Dostawcy mineralow i skal do budowy zbironikow wodnych podaja te wartosci w kartach katalogowych.(Niestety w akwarystyce narazie tego nie ma) co oznacza ze jesli nie jestes poinformowany o zawartosci poszczegolnych zwiazkow nie masz mozliwosci oceny .I tyczy to takze zwirkow i innch mineralow stosowanych w podlozach.Np zawartosc krzemionki bo poziom krzemionki , krzemianow wodzie ma bezposreni wplyw na odczt testow PO4 czy P , gdyz przy duzych zawartosciach odczynnik barwi sie na kolor bardziej niebieski niz zeczywista zawartosc PO4 czy P po przeliczeniu.Norma podaje ile nalezy odliczyc z wyniku po badaniu w zaleznosci od zawartosci krzemionki(krzemianow).Krzemiany maja tez wplyw na rozwoj okrzemkow oj duzo by pisac na ten temat:)

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez dragon57 dnia Czw 14:55, 24 Wrz 2015, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
rabbit
rekin
rekin



Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 1020
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zamość

PostWysłany: Czw 15:23, 24 Wrz 2015    Temat postu:

Od producenta tego podłoża dostałem swego czasu kartę charakterystyki. Ilości fosforu były śladowe. Nie mogę jej odnaleźć, ale związek fosforu w tej lawie miał jedną zaletę - nie rozpuszczał się w wodzie. Jako, że lawę mam przykrytą grubą warstwą innego podłoża mam pewność, że ten fosfor nie dostaje się do kolumny. Tak samo jak pozostałe minerały w tej lawie. Chodzi dokładnie o to podłoże: [link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dragon57
brzanka
brzanka



Dołączył: 14 Kwi 2015
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:28, 24 Wrz 2015    Temat postu: kwas weglowy a CO2

rabbit nie masz racji ph jakie nalezalo by utrzymywac w twoim wypadku abstrachujac
od innych parametrow to 6,8 do 7,1 . Kh musi byc wyzsze i oczywisie GH ale jak pisze ja nie wiem czy to akwa to roslinne czy inne jesli inne trudno mi powiedziec , gdyz jak pisalem ja mam doswiadczenia akwa z podlozem , roslinami i rybami , a co do innych naprawde nie mam pojecia bo nigdy sie tym nie zajmowalem:).Kusi mnie ostatnio zalozenie akwarium morskiego gdyz te ryby sa przepiekne i byc moze jak znajde czas to zrobie nastepne nie rezygnujac z tego co mam.Dla mnie akwaria te to tez baza doswiadczalna w pewnym stopniu ma przelozenie na duze zbiorniki .I jak bym napisal co ja wyprawiam ze swoim akwa to bys nie uwierzyl:).Zeby np rozmnazaly sie molinezje maja pore deszczowa (deszczownica) spadek temp falowanie wody a nawet rozblyski.I mnoza sie na potege bo stwarzam im war do rozmnazania.Oczywisie mam tez ksiezyc nie we wszytkie dni w zaleznosci od strefy dla danego gat.Oswietlenie mam male tzn o nieduzym natezeniu w lumenach i o roznych dlugosciach fal czyli dwie lampy jarzeniowe , kazda o innej barwie plus oswietlenie diodami led (dosc duze panele ) w roznych odcieniach i zapalaja sie w zaleznosci od pory dnia bardzo powoli jak zmierzch to zmierzch jak zachdod slonca to zachod , a nie nagle rozblysk bo timer wlaczyl oswietlenie.Sterowanie PH , KH, CO2 , O2 odbywa sie przy pomocy urzadzenia , do ktorego podalem link juz wczesniej.Nie ma tu dozowania zadnej chemi.Oczywiscie sprawdzam poziom potasu czy tez zelaza itp i wtedy dawkoje odpowiednia ilosc , chociaz sporadycznie.Karmie reka wlasna chociaz mam automat (tyle przyjemnsci) jak wyjezdzam robi to automat.Mam czujnik poziomu wody jesli odparoje czy tez jakas nieszczelnosc wyje jak glupi.Wlaczone sa tez alarmy jak by nastawione parametry odbiegaly dosc znaczaco od zaplanowanych i nie mam wlaczonej zadnej pompki do napowietrzania ze wzgledu na to ze komputer sam ja wlaczy gdzy nasycenie spadnie ponizej 80% .Wiec nie mysle o tym, a ciesze sie bo nie patrze w tv tylko dla relaksu wieczoram ogladam jak sie to towarzystwo zachowuje jak bija sie krewetki o miejsce na lisciu czy inne zachowania moich podopieczynch, czy jak bocja przebija skorupe slimaka:)I bardzo mnie to uspokaja:) Jeszcze jedna uwaga, a raczej stwierdzenie przy PH 8,3 do 8,4 przy falujacej wodzie mozemy uzyskac stezenie CO2 max do 4 mg/l z atmosfery i oczywiscie przy odpowiedniej temperaturze wody:) to tak na marginesie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez dragon57 dnia Czw 18:27, 24 Wrz 2015, w całości zmieniany 12 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dragon57
brzanka
brzanka



Dołączył: 14 Kwi 2015
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:23, 26 Wrz 2015    Temat postu:

rabbit jesli chodzi o rozpuszczanie skaldu podloza (mam na mysli fosfor) to sklad nie swadczy o skali wydzielania pisalem chyba o tym fosfor wydziela sie w chwili kiedy procesy w wodzie sa takie ze powstaje HCL i badanie polega na odwazeniu konkretnej ilosci mineralu dolania roztworu 1mol/l ( to tez tak w skr.bo zalezy od mineralu , sa normy , ktore okreslaja dla danej porowatosci i gestosci mineralu , ktore dokladnie podaja stezenie tego HCL i moze to byc 1 mol/l , a takze inne stezenia ).Standartem jest 1mol/l HCL i wtedy probki wklada sie do maszyny , ktora kreci przez okres czy czas 16 godzin z obrotami od 10 do 30 obr na min ze zmiana obrotow losowa.Po tym czasie trzeba przefiltrowac badana probke oczywiscie przez filtr 0,45 mikrometrow .Pobrac juz czysta dodac zywice jonowymienna (ustalenie PH itp) .I nastepnie po dodaniu inncch srodkow(kolor metnosc itp) mozna wstawic do autoklafu gdzie musi przebywac 1 godz w temp 130 stp.Nastepnie nalezy PH doprowadzic do zakresu od 3 do 9 (roztwor wodorotlenku sodu 4,5 mol/l) i nastepnie zbadac zawartoosc fosforu sprektrofotometrem. Tak miniej wiecej wyglada badanie na wydzielanie fosforu.A pochlanianie to juz inna historia:)

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez dragon57 dnia Sob 19:46, 26 Wrz 2015, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
rabbit
rekin
rekin



Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 1020
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zamość

PostWysłany: Sob 20:04, 26 Wrz 2015    Temat postu:

Dragon na początek taka mała prośba - edytując posta nie zmieniaj całkowicie jego treści, jedynie dopisuj nową. Takie zmiany powodują całkowite zamieszanie w dyskusji Wink
Piszesz że nie mam racji, nie bardzo wiem w czym, mógłbyś sprecyzować?
pH jakie utrzymuje się w moim zbiorniku bardzo cieszy moich podopiecznych - dyskowce. Prędzej zmienię pozostałe parametry by dostosować się do pH. Co do zależności o których Pisałeś we wcześniejszym poście [został zamieniony zupełnie innym tekstem :O ] to każdy akwarysta stosujący nawożenie stara się do tego stosować i nie są one niczym nowym w akwarystyce. Pisałem o tym trochę w tym temacie: http://www.aquazamosc.fora.pl/rosliny,4/tworzymy-wlasne-nawozy-od-podstaw,886.html
Podawałem tam zależności ilościowe jakie możemy znaleźć w tabelach, o których piszesz.

PS
Znalazłem część charakterystyki podłoża niestety po włosku:
Cytat:
ANALISI CHIMICA MEDIA- LAPILLO VULCANICO ROSSO

Su campione medio rappresentativo dei fronti di cava SiO2 56 % Al2O3 16,5 % K2O 4,9 % Fe2O3 6,5 % CaO 8,8 % Na2O 2,2 % TiO2 0,8 % MgO 3,1 % P.F. 1,2 % pH 7-8
TIPI DISPONIBILI Granulometria DENSITA’ APPARENTE Materiale a umidità di cava
SABBIA 0 – 3 mm 1.050 – 1.150 Kg/m3 SABBIA 0 – 5 mm 1.050 – 1.105 Kg/m3 GRANULATO 3 – 5 mm 950 – 1.050 Kg/m3 GRANULATO 5 – 10 mm 880 – 980 Kg/m3 GRANULATO 11 – 14 mm 850 - 950 Kg/m3 GHIAIA 14 – 40 mm 820 - 920 Kg/m3 .
CARATTERISTICHE FISICO-CHIMICHE: - Ritenzione idrica: dall’ 8 al 13 % in volume - Acqua disponibile: dal 6 al 9 % in volume - pH: 7-8 - Composizione chimica: vedi tabelle allegate - C.S.C.: circa 18 meq / 100g - Esente da calcare attivo - Prodotto non tossico (esente da Silice Libera Cristallina)


PS2 Interesuje mnie bardzo ten program, czy jest gdzieś dostępny?


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez rabbit dnia Sob 20:08, 26 Wrz 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dragon57
brzanka
brzanka



Dołączył: 14 Kwi 2015
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:28, 26 Wrz 2015    Temat postu:

rabbit przepraszam jakos przywyczailem sie do irc czy innch programów i stad problem Smile Postaram sie dostosować do forum:) Ja naprawdę stwierdziłem to dlatego ze z praktyki wiem jakie PH jest mniej więcej odpowiednie .Jeśli podasz mi dokładnie jak to wygląda , czyli co masz w akwa jakie podloze i parametry wody .Wtedy chętnie pomoge , Ja tak naprawdę nie wiem co potrzeboja twoi podopieczni i jak pisałem zajmje sie zbiornikami słodkowodnymi z podlozem i roślinami (chociaż nie zawsze ) .I bardzo chciałbym pomoc ale nie wiem nic do kiedy nie zorjetuje sie co i jak.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dragon57
brzanka
brzanka



Dołączył: 14 Kwi 2015
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 12:27, 28 Wrz 2015    Temat postu: Program Pond Analyst

Tu podaje link na str programu ,W programie mozna wybrac czy badamy wode zasilajaca czyli taka jako wlewamy do akwa ,co raczej nas nie interesuje , a bardziej woda jaka mamy w akwa,wybror roslin tez ma opcje w zaleznosci od strefy klimatycznej .To chyba tyle (i jak pisze nie musi miec to 100% przelozenia na akwa gdyz stosowany jest do naturlanych projektowanych stawow , basenow, czy oczek wodnych). Jeli mowa o normach FLL to czasopismo jest miesiecznikiem tylko w jezyku niemeickim i tam podawane sa wszytkie zakresy , nowosci i metody jak nalezy podejsc do tematu.(Nie jest to odpowiednik polskich gazet typu akwarystyka czy moje akwarium)
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez dragon57 dnia Pon 13:47, 28 Wrz 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
rabbit
rekin
rekin



Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 1020
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zamość

PostWysłany: Pon 14:17, 28 Wrz 2015    Temat postu:

Szkoda, że trzeba wyłożyć 300EU żeby to przetestować.
Jeśli chodzi o dane mojego akwarium:
Znane parametry wody:
Gh-3
Kh-0
pH-6.2
NO3-10
NO2-0
NH3/4-0
PO4-0.25
Podłoże baza: Lawa wulkaniczna o paramertach:
SiO2 56 % Al2O3 16,5 % K2O 4,9 % Fe2O3 6,5 % CaO 8,8 % Na2O 2,2 % TiO2 0,8 % MgO 3,1 % P.F. 1,2 % pH 7-8
warstwa wierzchnia - JBL Manado - glinka spiekana jałowa, dokładnych parametrów producent nie podaje.
Ryby:
Dyskowce x5, Neon czerwony x30, kirys sterby x12, piskorek kuhla x4, L144 x2, szydlik x1, krewetki i ślimaki niepoliczalne.
Rośliny:
Anubias Barteri var nana - Anubias nana
Alternanthera reineckii - Alternatera Reineka
Cryptocoryne wendtii brown - kryptokoryna brązowa
Echinodorus Barthi - Żabienica Bartha
Glossostigma elatinoides - Języcznik australijski
Hemianthus micranthemoides - Hemiantus zwyczajny
Heteranthera zosterifolia - Heterantera paskowana
Hydrocotyle tripartita - Wąkrotka
Hygrophila balsamica - Nadwódka pachnąca
Hygrophila corymbosa - Nadwódka Szerokolistna
Ludwigia repens 'Rubin' - Ludwigia płożąca 'Rubin'
Micranthemum Umbrosum - Mikrantemum Okrągłolistne
Pogostemon erectus - Pogostemon
Staurogyne repens - Staurogyne
i jeszcze kilka....ogółem masa roślinna zajmuje prawie 50% pojemności zbiornika.
Filtracja Fluval304 + HW -302. Obydwa po 1000l/h przepływu.
Temperatura w zbiorniku 29*C. Nawożenie CO2 + potas.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dragon57
brzanka
brzanka



Dołączył: 14 Kwi 2015
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:49, 28 Wrz 2015    Temat postu: Parametry programu Pond analyst

rabbit nie wiem czemu zniknely pozycje z programu jakie podalem , byc moze moj blad:)
Podam je jeszcze raz :
Pozycje jakie nalezalo by wpisac z dokladnoscia kilku miejsc po przecinku (KH , GH moga byc jedno miejsce po przecinku) i tak:
1.Temperatura
2.Metnosc NTU
3.O2 mg/l
4.Przewodnosc w mikrosimensach
5.PH w akwarium
6.PH zmierzone labolatoryjnie
7.Potencjal Redox(w sumie powinien mierzony byc w podlozu nie w wodzie)
8.Wapn Ca mg/l
9.Twardosc calkowita GH
10. Twardosc weglanowa KH(przemijajaca)
11.Zasadowosc w mmol/l (moze byc Kwasowosc KS 4,3)
12.Amonium NH4+ (jon amonowy nie NH3 czy NH4 czy suma NH3NH4)
13.Azotany NO3 mg/l
14.Azotyny NO2 mg/l
15.Zelazo Fe mg/l
16.Fosfor rozpuszczony P mg/l (mozna przeliczyc z PO4)
17.Fosfor calkowity P mg/l
18.Chlorki CL- mg/l
19.Chlor CL mg/l
20.Krzemionka SiO2 mg/l
21.Miedz Mn mg/l
22. Mangan Mn mg/l
23.Substancje rozpuszczone mg/l
24.Siarczany SiO2-4
25.Sod Na mg/l
26.Potas K mg/l


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez dragon57 dnia Pon 16:52, 28 Wrz 2015, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zamojskie Forum Akwarystyczne Strona Główna -> Pokarmy, preparaty, podłoża, woda Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin